Jednou z najviac využívaných inovačných metód vo výučbe budúcich profesionálov nielen v nelekárskych odboroch sú simulačné metódy. Simulácia je definovaná ako vzdelávacia metóda, ktorá vytvára klinickú skúsenosť prostredníctvom interaktívnej aktivity v bezpečnom prostredí priaznivom pre učenie bez strachu z osobného zlyhania či poškodenia zdravia pacientov (McCaughey, Traynor, 2010, s. 827). Najvyšší stupeň predstavujú simulácie s vysokou mierou vierohodnosti, ktoré sa najviac približujú realite. Umožňujú skutočnú interakciu so simulátorom pacienta v čase. Takáto možnosť sa pomaly rozvíja aj pri výuke našich študentov. Z tohto dôvodu sme sa aj my vyučujúci zúčastnili školenia poriadaného firmou HELAGO, ktorá nám figuríny dodala. Držme si palce nech sa naučíme čo najviac!

Simulačné vzdelávanie v nelekárskych zdravotníckych odboroch